Mexiko, historie a současnost

V rámci projektu Cesta GOAH – dál a výš se ve středu 23. 3. 2022 žáci 1. – 3. ročníku, kteří mají španělštinu jako druhý cizí jazyk, zúčastnili projektového dne mimo školu, který pro naši školu připravila PhDr. Athena Alchazidu, Ph.D., z Centra jazykového vzdělávání MU Brno. Projektový den byl primárně zaměřený na zlepšení komunikačních dovedností, rozšíření slovní zásoby ve španělském jazyce a v neposlední řadě seznámení s historií a současností Mexika.

Projektový den byl rozdělen na tři části. V první části představili dvě studentky a jeden student z Mexika svoji úžasnou zemi prostřednictvím prezentací, které si připravili pro české žáky. Za zmínku stojí tři mexické legendy: „Popocatepetl e Iztlaccihuatl, La Llorona a Callejón del beso. Poté po skupinách žáci absolvovali 4 workshopy, ve kterých poznávali ovoce a zeleninu původem z Mexika, mexickou faunu a flóru, zahráli si hru „Riskuj“ a zopakovali historii Mexika, především byla řeč o předkolumbovských civilizacích. Poslední část byla opět společná. Žáci nejdříve napsali diktát, úryvek z legendy „La Llorona“, potom ve skupinách vyplnili pracovní list, který byl shrnutím informací získaných v rámci workshopů. Projektového dne se zúčastnila i žákyně Gymnázia Žďár nad Sázavou, která je zapojena v MjUNI – programu MU Brno určeném žákům středních škol.  V rámci programu mají žáci možnost prohloubit dosud nabyté znalosti na střední škole a získat nové poznatky, a to pod vedením odborníků z MUNI.

Velký dík patří organizátorce projektového dne PhDr. Atheně Alchazidu, Ph.D. a jejím spolupracovníkům Mgr. Miladě Malé, Ph.D. a studentům MUNI.

Mgr. Renata Finková

vyučující španělského a německého jazyka

Ohlasy žáků:

Projektový den mě velice bavil a jsem ráda, že jsme se mohli naučit něco nového. Rodilí mluvčí byli velmi příjemní, komunikativní a každému se snažili nějakým způsobem pomoct, aby vše dobře pochopil. Úkoly, které jsme měli plnit, byly zábavné, vědomostní i adrenalinové. Dozvěděli jsme se spoustu nových věcí o Mexiku, a také jaké jsou rozdíly mezi Mexikem a Českou republikou. Děkujeme moc naší paní učitelce Finkové, že nás na takovou zážitkovou akci vzala.

Michaela Zástavová, 3.OA

Projektový den i s workshopy se mi moc líbil. Podívali jsme se jak, vypadá fakulta, poslechli jsme si prezentace o Mexiku a naučili několik nových slovíček. Už se těším na další spolupráci s MUNI.

Anna Hnilicová, 3.OA

Bylo to krásné a přínosné. Velmi jsem si to užila, a bylo to inspirující pro studium španělštiny.

Petra Zemánková, 3.OA

Projekt se mi líbil, ale příště by se někteří studenti mohli ve měste, v tramvaji a na univerzitě chovat slušněji. Jinak co se týče programu na univerzitě, tak byl super, jen někde byly nedostatky.

Michaela Koplová, 3.OA

Projektový den Mexico v Brně se mi moc líbil. Studenti, kteří nás prováděli po stanovištích, byli moc milí a snažili se s námi domluvit, prezentace Mexika se moc povedly, aktivity na stanovištích byly taktéž zajímavé a naučné. Naučili jsme se toho mnoho - od potravin pocházejících z Mexika přes malované figurky zvířat až po původní obyvatele.

Julie Pížová, 2.OA

Workshop byl jako vždy velmi povedený. Jsem rád za každou možnost slyšet španělštinu i jinak než jen ve škole na nahrávkách, což je pro mne asi hlavní přidanou hodnotou všech těchto workshopů. Celkově musím hodnotit tento, tak všechny ostatní workshopy velmi kladně, a pokud bude šance se znova zapojit, tak nebudu váhat.

Marek Strmiska, 2.E

Projektový  den se mi velice líbil, legendy, které nám říkali rodilý mluvčí, byli zajímavé a měli hezky zpracované prezentace. I přes některé technické problémy to bylo naučné a příjemné.

Lucie Němečková, 2. E

Workshop se mi moc líbil. Porozumění rodilým mluvčím mi ale dělalo trochu problém. Aktivity byly zábavné a poučné. Těším se na další.

Markéta Otrubová, 2. E

Celé téma Mexiko bylo dobře zpracované. Pořadatelé se snažili, abychom se zábavnou formou dozvěděli základní, zajímavé informace a zároveň všemu porozuměli ve španělštině.

Tereza Suchánková, 2.E

Projektový den se mi moc líbil, aktivity mě bavily a všechno bylo hezky připravené. Rodilí mluvčí byli moc milí a snažili se. Určitě bych ráda jela znovu.

Lucie Snovická, 2.E

Mně osobně se to moc líbilo. Bylo to dobré i v tom, že tam byli ti rodilí mluvčí, a tak jsme tedy slyšeli ten jazyk přímo od nich.

Elizabeth Urbanová, 3.E

Akce byla velmi dobře zorganizována. Všichni zúčastnění, jak z Mexika, tak z Česka, byli velmi šikovní a zajímaví. Zábavné aktivity, naučila jsem se nové slovíčka a historické pověry z Mexika.

Jitka Kostelanská, 3.E

Projektový den se mi líbil, dozvěděli jsme se spousta nových věcí o Mexiku a jejich kultuře. Studenti z Mexika byli velmi příjemní. Všechny aktivity mě bavily, ale nejvíce mě bavila aktivita s paní doktorkou Miladou Malou.

Adam Kučera, 3.E

Projektový den Mexiko se mi líbil. Jsem ráda, že jsem si poslechla španělštinu od někoho jiného než je paní profesorka Finková. Celkově to hodnotím kladně, stanoviště mě bavily a doporučila bych to.

Karolína Salajková, 1.E

Projektový den se mi líbil, nejvíce mě bavila aktivita „Riskuj“. Dost jsem si obohatila slovní zásobu a zopakovala jsem si informace o Mexiku. Hodnotím to velmi kladně.

Sára Šerfözöová, 1.E

Projektový den se mi líbil, bylo to zajímavé a naučila jsem se něco nového, a slyšela španělštinu i někde jinde než ve škole. Určitě bych to doporučila i ostatním spolužákům.

Lucie Žajdlíková 1.E

p1110888.jpgp1110890.jpgp1110893.jpgp1110894.jpgp1110915.jpgp1110928.jpgp1110932.jpgp1110934.jpgp1110936.jpgp1110939.jpg

Vytisknout stránku Vytisknout stránku30. 3. 2022, 08:25, zobrazeno 82x