Moderní Izrael – 3 online přednášky pro studenty GOAH

Kdy:
30. 3. a 6. 4. s paní Irit Amitai (zástupkyní izraelského velvyslance v ČR)
9.4. s izraelským velvyslancem p. Danielem Meronem
Organizátor:
CEMACH, p. Vojtěch Sládek http://www.cemach.cz/ – zde se mohou studenti zapojit do soutěže

Slyšeli jste někdy slova „kibuc“, „falafel“, nebo třeba „chucpe“?

Víte, že stát Izrael projedete od severu na jih autem za pouhých 6 hodin?

A zkuste hádat: Jaké je oblíbené české jídlo zástupkyně velvyslance státu Izrael v České republice?

V průběhu online přednášky, kterou vedla paní Irit Amitai, zástupkyně velvyslance státu Izrael v Praze, měli studentky a studenti naší školy příležitost seznámit se s těmito a mnoha dalšími termíny, samozřejmě v anglickém jazyce.

Paní Amitai nás krátce uvedla do historie židovského obyvatelstva v oblasti Blízkého východu, zejména v letech po skončení britského mandátu v této oblasti, kdy stát Izrael vzniknul (1948). Mluvila například o silných imigračních vlnách a o Izraeli jako zemi, která vsadila především na inovativní výzkum v mnoha oblastech (např. v oblasti vodního hospodářství – vždyť 60 % plochy Izraele tvoří poušť!). Paní zástupkyně zmínila dobré (a zdaleka ne jen formálně) vztahy státu Izrael s naší zemí, jmenovitě inspiraci T. G. Masarykem a V. Havlem.

Druhá část setkání patřila studentům a studentkám a jejich dotazům. Ty směřovaly od závažných otázek (třeba na vztah Izraele s okolním arabským světem, přes problematiku lidských práv – genderová témata, zavádění covid-pasů) až po dotazy
na oblíbené české jídlo paní velvyslankyně (mimochodem, je to kachna) a frekventované sporty v Izraeli (cyklistika, surfování nebo fotbal).

Děkujeme za inspiraci!

Kateřina Pokorná, vyučující AJ

V úterý 30. 3. 2021 se některé třídy z našeho gymnázia a z OA zúčastnily online přednášky na téma: Moderní Izrael. Přednášku vedla paní Irit Amitai z izraelské ambasády v Praze.

Dozvěděli jsme se spoustu informací o historii Izraele a jeho politické situaci. Paní byla ochotná nám odpovědět na všechny naše dotazy, sahající od tradiční izraelské kuchyně až po téma LGBT. Přednášejícím děkujeme.

Anna Nedvídková, sexta

modern-israel-1.png  modern-israel-2.png  modern-israel-3.jpg