Projektový den „Amazonie“

V rámci projektu Cesta GOAH – dál a výš se v pátek 8. 10. 2021 žáci 1. – 3. ročníku, kteří mají španělštinu jako druhý cizí jazyk, zúčastnili projektového dne mimo školu, který pro naši školu připravila PhDr. Athena Alchazidu, Ph.D., z Centra jazykového vzdělávání MU Brno. Projektový den byl primárně zaměřený na zlepšení komunikačních dovedností, rozšíření slovní zásoby ve španělském jazyce a v neposlední řadě seznámení s oblastí Amazonie. Projektový den byl rozdělen na dvě části. V první části se žáci rozdělili do dvou skupin. V jednom workshopu se seznamovali s endemickými druhy jako např. motýlem Morpho, růžovým delfínem, tukanem, šípovou žábou aj., které žijí v Amazonii, zmíněno bylo i jedno z největších nebezpečí, kterému dnes amazonský deštný prales čelí, a sice ilegální a destruktivní těžba vzácného dřeva. V druhém workshopu měli žáci rozdělit věty ve španělštině do dvou skupin podle toho, zda se s danou skutečností mohl Kryštof Kolumbus v době objevení Ameriky setkat.

Po přestávce žáci vytvořili čtyři skupiny, jeden workshop vedla PhDr. Athena Alchazidu, Ph.D., tři workshopy vedli studenti – rodilí mluvčí, kteří v současnosti studují v České republice v rámci programu Erasmus+: Mónica ze Španělska, Luis z Mexika a Mirek z Ekvádoru. Žáci přiřazovali k fotografiím názvy zvířat a květin, španělsky psali pohledy pro děti žijící v Amazonii, zahráli si kahoot a každý si poskládal z modrého papíru svého motýla Morpho, který patří k nejkrásnějším motýlům světa a žije v pralesích Střední a Jižní Ameriky.

Velký dík patří organizátorce projektového dne PhDr. Atheně Alchazidu a jejím spolupracovníkům Mgr. Miladě Malé, Ph.D., Mónice ze Španělska, Luisovi z Mexika i Mirkovi z Ekvádoru za výbornou přípravu projektového dne.

Mgr. Renata Finková
vyučující španělského a německého jazyka

O tom, že byl projektový den pro žáky přínosný, svědčí i jejich ohlasy.

Workshop se mi velice líbil. Bylo moc přínosné poslouchat mluvit rodilé mluvčí a tak si naposlouchat jazyk. Úkoly byly zajímavé a naučila jsem se u nich pár nových slovíček a výrazů.

Markéta Otrubová, 2. E

Workshop se mi moc líbil. Rodilí mluvčí byli skvělí a vtipní. Všechny aktivity byly moc fajn a umím díky nim i pár nových slovíček. Myslím, že to bylo dost obohacující a motivuje mě to ke studování španělštiny.

Lucie Snovická, 2. E

Workshop se mně velice líbil, byli tam super lidi a dobrá atmosféra. Líbí se mi jejich nápad s těmi dopisy, které posílají dětem do Amazonie.

Kamila Bravencová, 3. OA

Výlet se nám velice líbil, překvapili nás i rodilí mluvčí. Bylo to moc zajímavé.

Elizabeth Urbanová, Irena Šandorová 3. E

Mně osobně se workshop moc líbil. Bylo to perfektně připravené, radost mi udělali rodilí mluvčí. Zapamatovala jsem si spoustu nových slovíček, ve skupině jsme se mohli na cokoliv zeptat. Dozvěděla jsem se něco i o španělské kultuře, od Moniky (jedné z rodilých mluvčí) jsme dostali tipy na zajímavá místa, zjistili, co jedí a co bychom měli vyzkoušet, pokud bychom přijeli na návštěvu :) Určitě bych jela i příště. Za mě palec nahoru.

Andrea Olšáková, 2. OA

Workshop se mi líbil, jsem ráda, že neproběhl způsobem sedět a poslouchat, ale byl pestrý program, který nás donutil snažit se porozumět a odpovídat. Rodilí mluvčí byli moc sympatičtí a milí, měli jsme možnost se zeptat na cokoliv, co nás zajímalo od použití vykání až po jejich tradiční jídla. Dozvěděli jsme se spoustu věcí o Amazonii a taky dost nových slovíček, ukázali nám i tradiční předměty. Těším se na další workshop.

Julie Pížová, 2. OA

Workshop se mi moc líbil, byl velmi přínosný, protože jsme mohli slyšet španělštinu i od jiného kantora. Dozvěděli jsme se zajímavé informace o Amazonii a mohli si „popovídat“ s rodilými mluvčími.

Klára Gavlíková, 3. E

Workshop mi přišel jako skvělý nápad, jak se naučit něco nového o Amazonii a zároveň zábavnou formou přiučit slovní zásobě. Líbilo se mi, že jsme si mohli poslechnout rodilé mluvčí a dělat nějakou aktivitu s nimi.

Tereza Lačňáková, 3. E

Páteční workshop se mně osobně líbil moc. Dokonce díky Monice, která nám řekla, že pochází z Kanárských ostrovů a ukázala nám pár fotek, jsem si řekla, že se tam jednou musím podívat. To, že je super, že jsme se něco nového dozvěděli, asi píše každý, ale zmíním to tu, protože je to přece jenom pravda. Nicméně věc, která mi zpříjemňovala celý workshop, byla ta, že na všech bylo vidět, že jsme nebyli na obtíž a rádi nám předali něco nového. Budu se těšit na další workshopy:)

Barbora Mlýnková, 2. OA

Osobně se mi workshop líbil. Téma bylo vybráno dobře a lektorky měly opravdu zajímavý výklad. I ze stránky španělštiny bych řekl, že bylo dobré slyšet rodilé mluvčí a zkusit si, jak moc jsme jim schopni rozumět.

Marek Strmiska, 2. E

Workshop se mi moc líbil. Byla sranda a poznala jsem nové lidi. Taky jsem zjistila věci, které jsem dřív nevěděla. Určitě bych jela znovu.

Gabriela Hvožďová, 1. OA

Workshop se mi moc líbil. I když sem jim skoro nic nerozuměla, tak jsem se naučila nějaká nová slovíčka. Budu ráda, když budu něco takového moci zažít znovu.

Tereza Plášková, 1. OA

Moc se mi to líbilo, příště bych určitě jela znovu. Škola je krásná, lidé jsou milí, a bylo to super. I když jsem z prváku, tak to bylo krásné, a slyšet rodilé mluvčí, jak mluví, je super.

Lenka Vaculíková, 1. OA

amazonie1.jpg  amazonie2.jpg  amazonie3.jpg  amazonie4.jpg  amazonie5.jpg  amazonie6.jpg  amazonie7.jpg  amazonie8.jpg

Vytisknout stránku Vytisknout stránku14. 10. 2021, 09:16, zobrazeno 77x