Projektový den „Domorodé obyvatelstvo Severní Ameriky"

V rámci projektu Cesta GOAH – dál a výš se ve čtvrtek 4. 11. 2021 vybraní žáci 2. ročníku gymnázia a obchodní akademie zúčastnili projektového dne mimo školu, který pro naši školu připravila
PhDr. Athena Alchazidu, Ph.D. z Centra jazykového vzdělávání MU Brno. 

Projektový den byl zaměřený na rozšíření slovní zásoby v anglickém jazyce a seznámení s životem domorodého obyvatelstva Severní Ameriky.  V první části po úvodní prezentaci studentů MU se naši žáci rozdělili do čtyř skupin a postupně po skupinách absolvovali čtyři workshopy - kahoot na téma zvířata Severní Ameriky, procvičení slovní zásoby - přiřazování názvů zvířat, různých druhů ovoce a zeleniny k obrázkům a současně hláskování příslušných slov, dále rozdělování ovoce a zeleniny podle původu - Amerika a Evropa a ve čtvrtém workshopu se věnovali rozdělení vlastností na kladné a záporné a vysvětlení jejich významu v anglickém jazyce. Po přestávce na oběd jsme navštívili Pavilon Anthropos, kde v současnosti probíhá výstava Óóó Indiáni. Pozornost je zaměřena na každodenní život indiánů, role žen a mužů, výchovu dětí, duchovní život, obydlí, obživu, ošacení, řemeslné umění, hry a válečnictví. Geograficky jsou zahrnuty zejména Velké pláně a prérie, Severozápadní pobřeží, Jihozápad a oblast Arktidy. Podle těchto oblastí žáci opět vytvořili čtyři skupiny a na základě práce s texty a vystavenými exponáty shromáždili informace o způsobu života a pohledu na svět indiánských národů, které následně prezentovali svým spolužákům. Na závěr žáci vyplnili Quick quiz v anglickém jazyce, který byl shrnutím poznatků z výstavy. 

V rámci projektového dne si žáci procvičili anglický jazyk a současně se dozvěděli mnoho nového o životě původních obyvatel Severní Ameriky. 

Velký dík patří organizátorce projektového dne PhDr. Atheně Alchazidu, Ph.D. a studentům Masarykovy univerzity: Elišce Nemčokové, Stele Houserové, Milanu Kollarčíkovi, Vojtěchu Hyánkovi a Danielu Dorovskému. Rovněž moc děkujeme kurátorce výstavy Óóó Indiáni Mgr. Sylvě Brychtové, která naše žáky provedla výstavou a připravila pro ně aktivity, stejně jako studentce antropologie Kláře Wiltavské, která připravila Quick quiz. 


Mgr. Renata Finková

vyučující španělského a německého jazyka

P1110691 P1110685 P1110668 P1110663 P1110655 P1110651 P1110648 P1110646

Níže ohlasy zúčastněných žáků: 

Další workshop a další výborná práce paní doktorky Alchazidu a jejích studentů. I přesto, že studenti nebyli přímo rodilí mluvčí jako posledně, tak bych řekl, že byli skvělí a byla s nimi zábava. I z pohledu angličtiny to bylo velmi přínosné. A hlavně byla skvělá možnost se seznámit s našimi vrstevníky z 2. A. Určitě workshop hodnotím velmi kladně. 

Marek Strmiska, 2. E


Workshop byl pro mě velice zajímavý, protože mi toto téma přijde málo řešené. Nevěděla jsem, co od toho očekávat, a moc mě to překvapilo a bavilo. Studenti to měli moc hezky připravené. Bavila mě aktivita Stely s Eliškou a obě byly moc příjemné. Výstava v Anthroposu byla vizuálně moc hezká a výklad byl velmi dobrý. 

Lucie Němečková, 2. E

Projektový den se mně moc líbil, bavily mě hlavně aktivity studentů na univerzitě, všichni byli moc příjemní a jejich angličtina byla skvělá! Těším se na další workshopy :) 

Lucie Snovická, 2. E


Workshop se mi moc líbil. Studenti byli moc sympatičtí. V muzeu jsem se dozvěděla spoustu nových věcí. Určitě bych ráda jela znovu. 

Markéta Otrubová, 2. E


Přednáška na MUNI se mi líbila a výstupy studentů hodnotím kladně, bohužel mi ale trochu vadilo, že přednáška v muzeu byla v češtině a ne v angličtině.

Aneta Beštová, 2. E

 

Projektový den se mi opravdu moc líbil. Bylo to zábavné a zároveň poučné. 

Annika Dannler, 2. E

 

Projektový den se mi velmi líbil, jednotlivé workshopy byly každý svým způsobem zábavný, zajímavý a všichni studenti se dobře poslouchali. Zvláště se mi líbila část u Milana ohledně dvou vlků, kteří jsou uvnitř každého člověka, jelikož měl velmi hezkou výslovnost, naučila jsem některá nová slova a o legendě jako takové jsem slyšela poprvé. Jediné co mě mrzelo, byl nedostatek času na všechny workshopy a to, že bylo všechno na konci takové chaotické, ale dobrý pocit z celého dne to rozhodně nezkazilo.  

Silvie Velčovská, 2. E

 

Anglický workshop na brněnské Masarykově univerzitě jsem si užila. Studenti si pro nás připravili aktivity týkající se původního obyvatelstva Severní Ameriky, díky kterým jsem se zlepšila v angličtině a naučila se nová slovíčka. Určitě bych jela znovu. 

Tereza Horáčková, 2. A


Projektový den se mi líbil. První část na univerzitě byla velmi zajímavá a bavila mě a druhá část v muzeu taky. 

Veronika Paulíková, 2. A


Program studentů MU byl velmi hezky provedený. Měli připravenou pěknou prezentaci, jejich projev byl srozumitelný a z aktivit, které pro nás měli po prezentaci připravené, jsem si odnesla několik nových slovíček. Také program v Anthroposu byl povedený. Dozvěděla jsem se spoustu nových věcí o původním obyvatelstvu Severní Ameriky. Celkově za mě příjemně strávený den. 

Amálie Gertnerová, 2. A

Workshop hodnotím jen kladně. Velmi inspirativní a skvěle připravený, studentům z Masarykovy univerzity v Brně se moc povedl. Pro mě byl i velmi přínosný, zopakovala jsem si spoustu slovíček a pár nových se i naučila. Den byl velmi živý a vládla skvělá atmosféra. Klidně bych si ho znovu zopakovala. Děkujeme.

Adriana Davyďuková, 2. A


Workshop na MU se mi líbil. Líbilo se mi, že to bylo většinou v angličtině, takže jsem si ji parádně procvičil. Nelituji toho, že jsem se daného workshopu zúčastnil. Studenti a profesoři z MU byli maximálně příjemní a ve všem nám vyhověli. Skvělé to bylo.

Jakub Horák, 2. A


Bylo to hrozně moc uspěchané, nestíhali jsme kvůli neustálému zdržování. První část programu mě moc zaujala. Ráda jsem si poslechla angličtinu rodilých mluvčích a studentů na univerzitě. Některé z aktivit taky byly fajn, ale bylo málo času. To se pak ukázalo i na zkrácené obědové pauze, chtěla jsem si dát zákusek. Naopak druhá část v Anthroposu mi připadala dost zdlouhavá, sice jsem se dozvěděla hodně informací, ale po celém dni na nohou už to bylo utrpení a ani k té angličtině jsme se nedostali. Ale užila jsem si to, ráda jsem konečně strávila čas se spolužáky mimo školu, ale ten time management bych zkusila vyřešit lépe.

Kateřina Michalisková, 2. A


Projektový den v Brně byl pro mne velmi příjemnou zkušeností. Dozvěděla jsem se spoustu nových slovíček a procvičila si použití anglického jazyka jinde než ve třídě. Studenti byli velmi milí a měli připravené zábavné aktivity. Velké díky patří Vojtovi, který si s námi povídal, abychom nebyli tak ve stresu. Ale také všem, kteří se na přípravě workshopu podíleli.

Kristina Mertová, 2. A


První část projektového dne mě bavila, protože byla prezentovaná naučnou, ale i zábavnou formou a ne jenom aby to odříkali. U jednotlivých stanovištích se mi nejvíce líbilo to Vojtovo, protože s ním byla sranda a sdílel humor naší skupiny. U druhé části už jsem se tolik nebavil, jelikož mi tady ta zábavná forma chyběla a bylo to až moc naučné a pro mě zbytečně zdlouhavé, neříkám, že jsem se nic nedozvěděl, ale mohlo to být kratší.

Ondřej Čejka, 2. A


Workshop jsem si užila, studenti univerzity měli připravený zajímavý program, dozvěděla jsem se dost nových věcí a procvičila angličtinu. Jsem ráda, že jsem se mohla zúčastnit. 

Anna Kornasová, 2. A


Workshop se mi líbil, studenti byli velmi milí. Hlavně bych chtěla poděkovat Vojtovi, se kterým jsme si hezky popovídali a procvičili konverzaci v angličtině. Aktivity, co si studenti připravili, byly zábavné a naučili jsme se díky tomu nová slovíčka.

Iva Bučková, 2. A


Projektový den se mi líbil. Je to zajímavé a přínosné zpestření výuky. Studenti měli připravený zábavný program. Byli velmi milí a ochotni nám pomoct nebo cokoliv vysvětlit. 

Karolína Kovářová, 2. A


Projektový den byl velmi užitečný a jsem rád, že jsem se ho mohl zúčastnit. Skvěle jsem si procvičil konverzaci a naučil se nové slovní zásobě. Hry, které si studenti připravili, byly zábavné a interaktivní. Velkou škodou však je, že přednáška v muzeu Anthropos nebyla také v angličtině. 

Jakub Hudec, 2. A

 

Vytisknout stránku Vytisknout stránku9. 11. 2021, 08:08, zobrazeno 559x