Souboj čtenářů

Ve středu 12. 5. 2021 se třída prima utkala na poli čtenářské gramotnosti s ostatními zapojenými školami v rámci soutěžního projektu Souboj čtenářů.

 

Principem této soutěže bylo přečíst jednu ze zadaných knih a získat tak o knize dokonalý přehled. Knih bylo celkem 5, takže jsme vytvořili 5 skupin a každá skupina se zaměřila na jednu knihu. Z každé skupiny se tak stal expertní tým na konkrétní literární dílo.

V tomto ročníku soutěže jsme četli tyto knihy:

  • Klub divných dětí, Soukupová, P., nakladatel: Host 2019
  • Safíroví ledňáčci, Trojak, B., nakladatel: Baobab 2020
  • Tymián z Oxary, Blažková, K., nakladatel: Argo 2019
  • Já, Finis, Dvořák, V., nakladatel: Václav Dvořák 2020
  • Expedice badatele Věnceslava Brábka, Sovák, J., nakladatel: Slovart 2019

Každá z těchto knih byla něčím zajímavá a určitě stojí za přečtení. Knihy jsou nyní dostupné i ve školní knihovně… pro všechny.

Připravovali jsme se několik měsíců, četli jsme, dělali jsme si zápisky, vytvářeli jsme otázky a hledali na ně odpovědi. Využívali jsme prostředí Padlet, také nám pomohly sdílené dokumenty, ale nakonec vše skončilo při společné práci v počítačové učebně.

Soutěž byla spuštěna odpočítáváním v 10.00 hod. a v průběhu 30 minut jsme měli najít odpovědi na všech 25 otázek. Nebylo to snadné, protože některé otázky se snažily jít opravdu hodně do hloubky našich znalostí. Při samotné soutěži jsme mohli využít jen naše zápisky. Vždy, když jsme dali ve skupině dohromady odpověď na otázku týkající se konkrétní knihy, museli jsme odpověď předat zapisovateli.

V tuto chvíli čekáme na výsledky. Držte nám palce.

Prima + Mgr. Andrea Baumannová

souboj-1.jpg  souboj-2.jpg  souboj-3.jpg  souboj-4.jpg 

souboj-5.jpg  souboj-6.jpg  souboj-7.jpg  souboj-8.jpg 

souboj-9.jpg  souboj-10.jpg souboj-12.jpg  souboj-13.jpg 

souboj-14.jpg  souboj-11.jpg souboj.jpg 

 

Souboj čtenářů 2021 – 5 soutěžních titulů

tymian.jpgKateřina Blažková
Tymián z Oxary

Ilustrovala Nanako Ishida
Praha, Argo 2019, 256 stran
ISBN 978-80-257-3009-6
věk 10+
cena 298 Kč

Dvanáctiletá Justýna je velkou čtenářkou a zpočátku outsiderem ve školním kolektivu, dobře si však rozumí se svou matkou, která touží po spisovatelské kariéře. Jednoho večera se v jejím pokoji objeví kluk Tymián se jménem vonícím po bylinkovém koření, jež je v našich končinách základem pro rajské omáčky. Prosí ji o záchranu Oxary, knížkové země, jíž hrozí záhuba, neboť spisovatel Louskáček, který ji stvořil, náhle zemřel a je nezbytné dokončit knihu. Oxara je podmořskou říší, již autorka zpodobňuje s vynalézavou fantazií, sídlí zde podivuhodné bytosti v čele s Medúzákem a platí tu jiná časová perspektiva. Hrdinka porovnává protagonisty přečtených knih s překotnými událostmi, které prožívají „ve skutečnosti“ s Tymiánem. Autorka Justýnu nechává promlouvat současným jazykem teenagerů, žijících v symbióze s virtuální realitou. Román ve fialové sazbě je nápaditě ilustrován, Nanako Ishida na průsvitných vložených stranách vytváří kresby postav s úžasným imaginativním nábojem.

Kateřina Blažková (1973) pracuje jako zahraniční referentka. Je autorkou fantasy trilogie pro menší děti o dívce Nale z vesmíru: Nalin Algabram (2009), Prázdniny s Nalou (2013) a Nalin návrat (2016). Dosud jen na vlastním webu publikovala prózu pro dospělé Pankový brambory a další kratší texty včetně poezie.

Nanako Ishida (1979), japonská výtvarnice žijící v Praze, absolvovala studia v Tokiu a stáž na VŠVU v Bratislavě v ateliéru Dušana Kállaye. Zabývá se tvorbou grafiky, ilustrací a autorských knih. Ilustrovala například knihy Anna – Jaký bude rok 2082? Josteina Gaardera (2014), Všehokniha (2013) Guuse Kuijera, Naše ukolébavky (2016) Josefa Krčka a Ukradený prsten (2017) Ivany Peroutkové.


expedice.jpegJan Sovák
Expedice badatele  Věnceslava Brábka

Ilustroval Jan Sovák
Praha, Slovart 2019, 96 stran
ISBN 978-80-7529-868-3
věk 10+
cena 299 Kč

Přírodovědec Brábek se s pomocí stroje času (má podobu parního vlaku a je ukryt v Koněpruských jeskyních) v roce 1915 přesune do pravěku do doby veleještěrů. Stráví zde téměř rok a v dramatických i humorných dobrodružstvích se seznámí s mnoha živočichy, přičemž s některými z nich naváže přátelský vztah. Neobvyklá robinsonáda vyniká sympatickou naivní bezprostředností a lehkostí inspirovanou starými dobrodružnými a fantastickými příběhy. Kniha má formát nalezeného starého deníku a její autor, přední současný malíř prehistorických živočichů, často využívá jak krátké poznámky a jednoduché perokresby, tak působivé stránkové či dvoustránkové olejomalby krajin i dinosaurů. Text lemují fiktivní fotografie, nákresy a mapky a hlavní hrdina střídá starosvětské vědecké bádání s akčními scénami, kdy si na poslední chvíli zachraňuje život před útočícími predátory. Sovákova kniha oživuje tradici klasických dobrodružných příběhů pro děti, které byly v posledních letech vytěsněny modernějšími žánry.

Jan Sovák (1953) se narodil v Táboře, ale od roku 1982 žil dlouho v Kanadě, kde se vypracoval na předního tvůrce obrazových paleontologických rekonstrukcí vědomě navazujících na dílo Zdeňka Buriana. Jeho práce jsou součástí expozic v muzeích v Evropě, Americe i Asii, po návratu z emigrace spolupracuje také s Národním muzeem v Praze. Sovákovy ilustrace doprovázejí přes tři sta publikací včetně Crichtonova bestselleru Jurský park, objevují se v dokumentech televizní stanice Discovery Channel nebo časopisu National Geographic. Samostatně publikoval knihy Příběh života (2018) a Mít křídla nestačí (2019), je také autorem všech ilustrací Atlasu fauny České republiky (2017) Miloše Anděry.


lednacci.jpgBogdan Trojak
Safíroví ledňáčci a Glutaman

Ilustroval Jindřich Janíček
Praha, Baobab 2020, 160 stran
ISBN 978-80-7515-108-7
věk 10+
cena 299 Kč

Básníka Bogdana Trojaka inspirovala k psaní pro děti otcovská role. Dobrodružné výpravy Safírových ledňáčků z jedné pražské školy, které tvoří nejdříve trojice a poté pětice dětí, identifikujících se nožíkem ve tvaru tohoto nádherného ptáčka, bojují proti všepožírajícímu zlu v osobě s příznačným jménem Glutaman. V Glutamanovi se setkávají současné neduhy – šílený vědec, jenž se zpronevěřil humánnosti, ve svém obřím supermarketu a podzemní fabrice (pod Řípem) vyrábí umělohmotné potraviny měnící konzumenty v otupělé stádo. Supermarket začne pohlcovat tržnici, kterou autor v krátkých verších představil tak znamenitě, že se každému začnou sbíhat sliny po orientálních i jiných pochoutkách. Sídlí tam také majitel vietnamské restaurace – otec Loana Bacha, jednoho z party „ledňáčků“. Vynalézavá fantasy s dobrodružným nádechem má skryté historické i jazykové špílce, které pobaví i náležitě poučí. Na Říp se totiž Glutaman se svou cháskou zmutovaných lidí dostává podivnou raketou ve tvaru rotundy. Titul je vypraven bohatým ilustračním doprovodem Jindřicha Janíčka; každé čtyři strany kreseb uvozují úryvky z románu ve stylu dobrodružných knih devatenáctého století.

Bogdan Trojak (1975) básník, překladatel z polštiny, vinař; působil jako šéfredaktor literárních časopisů Weles a Neon. Jeho debutovou sbírkou Kuním štětcem (1996), prostupovala rodná venkovská krajina Těšínska. Další sbírky byly ceněné pro svou mytickou náladu i cit pro prchavost chlapectví: Pan Twardowski (1998, Cena Jiřího Ortena), Jezernice (2001). Za sbírku Strýc Kaich se žení získal Magnesii Literu (2005). Pro děti debutoval sbírkou básní Nok a knedlíček. Básně o baštění (2017).

Jindřich Janíček (1990) absolvoval obor animovaná tvorba na zlínské Univerzitě Tomáše Bati a ilustraci na VŠUP. Věnuje se knižní i časopisecké ilustraci, tvorbě sítotiskových plakátů a designu. Ilustroval mj. soubor deníkových zápisků svého pradědečka-legionáře K večeru spustil se déšť (2016) nebo prázdninový cestopis Annie a berlepsové (2014) Venduly Borůvkové. S grafickou designérkou Nikolou Klímovou provozují nakladatelství Take Take Take. Kreslil oba díly komiksové sci-fi Taťány Rubášové William & Meriwether – Podivuhodná robotí expedice (2016) a Neočekávaný robotí exodus (2019).

 

klub.jpgPetra Soukupová
Klub divných dětí

Ilustrovala Nikola Logosová
Brno, Host 2019, 216 stran
ISBN 978-80-275-0129-8
věk 10+
cena 399 Kč

Franta musí chodit o berlích, Katku trápí obezita, Mila je trochu autistická a Petr je na svůj věk menšího vzrůstu a v noci ho sužují strachy a nespavost. Různě staré děti s různými hendikepy žijí stranou svých vrstevníků a snadné to nemají ani doma, takže bývají nejradši o samotě. Shodou náhod se ale začnou potkávat na zapadlém místě městského parku a nacházet k sobě cestu. Nejednoduché přátelství závisející i na tom, jak budou děti ochotné a schopné překonávat samy sebe a své úzkosti a pohodlnosti, prověří především dobrodružný útěk z domova, který nesourodou čtveřici zavede do opuštěného tábora v lesích. Petra Soukupová jejich příběhy popisuje svým typickým lakonickým stylem, přičemž děj sleduje střídavě očima každého z nich. Vypráví nesentimentálně, ale s pochopením pro své outsidery, kteří navíc nejsou vyloženě kladnými hrdiny; na to jsou jejich povahy příliš komplikované. I když kniha nemá jednoznačný happy end, slibuje všem svým hrdinům alespoň naději na (společné) lepší časy. Ilustrace Nikoly Logosové zachycují momentky a artefakty děje a vesměs se vyhýbají zobrazení hlavních hrdinů.

Petra Soukupová (1982) absolvovala dramaturgii a scenáristiku na FAMU. Scenáristicky se podílela na televizních seriálech Comeback (2008–2010) a Kosmo (2016). Jako prozaička na sebe upozornila už debutem K moři (2007, Cena Jiřího Ortena) a povídkovým triptychem Zmizet, jenž byl v rámci cen Magnesia Litera 2010 vyhlášen Knihou roku. Jedna z povídek triptychu Na krátko byla v roce 2018 podle autorčina scénáře zfilmována režisérem Jakubem Šmídem. Dětem adresovala příběh Bertík a čmuchadlo (2014), kde z chlapeckého hlediska zobrazila komplikované rodinné vztahy. Zápletka prózy pro starší děti Kdo zabil Snížka? (2017) je volně propojena s románem pro dospělé Nejlepší pro všechny (2017).

Nikola Logosová (1992) vystudovala ateliér ilustrace a grafického designu na VŠUP v Praze a věnuje se ilustrování knih, grafice, plakátům a autorským knižním projektům. Za cestovní deník New York Zine získala první místo v soutěži Nejkrásnější česká kniha (2018). Ilustrovala knihy pro děti (Rekomando Robina Krále, 2015, Předvečer svatého Mikuláše Lukáše Csicselyho, 2017 či Pozor, doktor! Dějiny medicíny v sedmi dnech, 2019) i pro dospělé (Poslední důvod, proč se nezabít trojice Petr Cífka, Jiří Vaněk a Anna Vodrážková, 2018).


finis.pngVáclav Dvořák
Já, Finis

Ilustroval Jakub Cenkl
Liberec, Václav Dvořák 2020, 292 stran
ISBN 978-80-270-7635-2
věk 12+
cena 379 Kč

Česká science fiction nemá v posledních letech mnoho autorů, kteří by dokázali psát pro děti, a přitom neodradili ani starší čtenáře. Václav Dvořák svou druhou knihou dokazuje, že i domácí autoři svedou napsat napínavou, vynalézavě zkomponovanou knihu v žánru, kde u čtenářů vládne anglosaská produkce. Petr žije v době, kdy ze Země mizejí osmiletí chlapci, on sám ale zůstal, i když je mu už dvanáct. Když ale zmizí také jeho mladší bratr, vydá se jej hledat. Po sérii dramatických událostí, kdy je v ohrožení života
i příčetnosti, se ocitá na cizí nehostinné planetě, kde se seznámí se skupinkou kluků, kteří podobně jako on unikli před únosem mimozemskou civilizací, přičemž uvízli v půlce trasy. Dvořákův román vyniká dynamickým, místy vyloženě akčním dějem a výtečně modelovanými postavami, v nichž nescházejí hrdinové, slaboši a zrádci. A také promyšlenou kompozicí, v níž se střípky souvislostí postupně skládají v plastický obraz velkolepého ohrožení (a záchrany) planety a lidstva.

Václav Dvořák (1976) absolvoval Fakultu strojní Technické univerzity v Liberci a v současnosti zde působí jako docent na katedře energetických zařízení. V roce 2018 vydal ve vlastním nakladatelství kriticky i čtenářsky úspěšný román Písečníci a bludný asteroid, román Já, Finis si navzdory nabídkám zavedenějších nakladatelství také vydal sám.

Jakub Cenkl (1982) vystudoval výtvarnou výchovu na PedF UP v Olomouci a poté působil jako grafik ve studiích. Nyní je činný jako ilustrátor ve svobodném povolání. Spolupracuje s časopisem Raketa a s nakladatelstvím B4U Publishing, pro něž ilustracemi doprovodil mj. interaktivní knihu Mise: Zachraň planetu (2016), uměleckonaučné encyklopedie Za zajímavostmi světa (2017), Za zvířaty světa (2017), Příběhy obrazů a soch (2018) a Příběhy staveb (2018). Je výtvarníkem mobilní aplikace Skryté příběhy, která spojuje trasy rodinných výletů s poznávacími hrami.

 

Vytisknout stránku Vytisknout stránku20. 5. 2021, 14:17, zobrazeno 656x